Szalone podskoki świnki morskiej – popcorning

Nazwa popcorning wzięła się z tego, że podskakujące świnki morskie przypominają strzelający popcorn na rozgrzanej patelni. Czynność tę wykonują świnki morskie wtedy, gdy są bardzo szczęśliwe i czują się bezpiecznie. Częściej można ją zaobserwować u młodych osobników niż starszych. Zwykle, wykonują tę czynność w grupie tak jakby jedna świnka zachęcała pozostałe do aktywności i radości coś jakby „głupawka”, która się udziela widzom. Często widziałam jak młode świneczki zaczynały szaleć, a ich matka przyłączała się do zabawy.

Świnki morskie podczas popcorningu podskakują, biegają po klatce, często wykręcają swoje ciałko w różne strony. Niektóre świnki podczas skoku potrafią odwrócić swoje ciałko o 180 stopni, wygląda to bardzo zjawiskowo.

Niektóre świnki morskie przez całe swoje życie nie wykonują popcorningu, innym zdarza się to bardzo często, a jeszcze inne wyrastają z tego i jak są starsze stają się bardziej stonowane i mniej ekspresywne.

Wasze świnki często szaleją po klatce? W jakich momentach? Moje zwykle rano oraz po wpuszczeniu do czystej klatki.

Warto jednak zwrócić uwagę, czy świnka nie drapie się intensywnie oraz, czy nie ma ran gdyż może wykonywać podobne ruchy do pocorningu. Jeśli zauważycie jakieś niepokojące objawy najlepiej zabrać świnkę do weterynarza, potrząsanie głową może świadczyć o zapaleniu ucha, a drapanie o obecności pasożytów lub grzybicy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s