Wyposażenie klatki

1 Poidełko

Odradzam miseczki gdyż świnka morska może ją przewrócić i będzie trzeba wymieniać częściej ściółkę.

Najlepsze poidełka są szklane gdyż można je wyparzyć co ułatwia zachowanie ich w czystości. Niestety w sklepach przeważnie są plastikowe i należy je co jakiś czas wymieniać (kupować nowe). Przed zainstalowaniem poidełka w klatce warto sprawdzić czy jest sprawne. Ja zawsze palcem przejeżdżam po metalowej kulce i sprawdzam czy palec jest mokry. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to czy woda nie wycieka samoistnie jeśli się tak dzieje lepiej kupić nowe poidełko.

Wielkość poidełka 0,5l jest odpowiednia dla świnki morskiej.

Wodę w poidełku wymieniać należy codziennie ja robię to zawsze rano przy karmieniu.

2 Domek

Niektórzy uważają że klata to domek świnki, ale czy ludzie śpią w mieszkaniu na podłodze? Właśnie raczej nie dlatego świnka morska powinna mieć domek. Najlepsze są drewniane gdyż są naturalne i ciężkie dzięki czemu świnka nie wędruje z domkiem na plecach. Niestety domek z drewna trudniej utrzymać w czystości i należy częściej wymieniać na nowy.

Plastikowe domki które można przykręcić też są dobre i do tego łatwe w myciu. Żeby nie było za łatwo plastikowy domek też ma wady bo świnka może zrobić sobie z niego gryzak.

Ważne jest aby domek nie był za mały. Czasem sprzedawcy wciskają domek dla chomika twierdząc że świnka się w nim zmieści. Odpowiedni domek ma wymiary: 30×30 cm.

Wejście do domu świnki powinno być skierowane w stronę ściany, gdyż kiedy pada cień świnki się denerwują. Domek powinien być bezpieczną sypialnią lub miejscem odpoczynku.

3 Paśnik

Nie polecam wkładania siana bezpośrednio na ściółkę gdyż świnka zadepcze i  jeszcze nasiusia. Siano się zmarnuje i dodatkowo będzie wydzielać nieprzyjemny zapach. Paśniki są bardzo różne klasyczne które się zawiesza na zewnętrznej ściance klatki. Ostatnio widziałam takie śmieszne paśniki kule które zawiesza się w klatce.

4 Miseczka

Dobre są szerokie i ciężkie miski z ceramiki. Świnka morska nie przewróci takiej miski a niektóre robią to celowo i zadeptują karmę której nie lubią.

Najlepsze są karmiki które można zawiesić w klatce świnka nie nabrudzi do karmy oraz nie będzie mogła przewrócić takiego karmnika.

Nie polecam małych plastikowych misek świnki często je obgryzają a do tego wywracają.

Nie dodaję żadnych zdjęć tym razem aby nie faworyzować żadnej z firm która wytwarza różności dla gryzoni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s